چند توصیه برای تولید، پرورش و کشت قارچ صدفی

چند توصیه برای پرورش، کشت و تولید قارچ صدفی

انتخاب نوع بستر کشت قارچ: کلش برنج، کاه و کلش گندم، ساقه ذرت، باگاس نیشکر، کنجاله پنبه و… در ایران کاه و کلش گندم و برنج بیشتر در دسترس می‌باشد. بنابراین روش استفاده از این مواد توضیح داده می‌شود: برای استفاده از ساقه‌های گندم و برنج آن‌ها را به ابعاد ۵ تا ۷ سانتی‌متر خرد می‌کنیم و پس از خیس کردن، آنها را به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت در دمای ۲۵ تا ۳۰ درجه نگهداری می‌کنیم. (دقت کنید که مواد نباید در آب غوطه‌ور شوند.) سپس کاه و کلش مرطوب را در گونی‌های پلاستیکی (گونی آرد) به مقدار ۴ تا ۵ کیلو در هر گونی ریخته و سر آن را محکم می‌بندیم. گونیها را به مدت یک ساعت در آب می‌جوشانیم. باید توجه داشت که آب جوش تمام سطح گونی‌ها را بپوشاند. پس از این مرحله گونی‌ها را از مخزن جوش بیرون می‌آوریم و به مدت ۱۲ الی ۲۴ ساعت در محیطی تمیر آویزان می‌کنیم تا دما و رطوبت سطحی کلش کاهش یابد. در این هنگام رطوبت مواد تقریباً ۷۰% است یعنی ۱ کیلوگرم کلش خشک ۳ کیلوگرم کلش مرطوب می‌شود.

اتاق کشت قارچ: محلی بسته و بهداشتی است. باید قبل از کار با موادی از قبیل وایتکس، جرمی ساید، بنومیل و… شسته و تمیز گردد. هنگام بذرزنی و کشت قارچ حتماً از لباسی که فقط مخصوص این کار است استفاده شود. دست‌ها نیز ابتدا با آب و صابون و سپس با الکل رقیق شده با آب شسته شوند.

مراحل بذرزنی و کشت قارچ: پس از انتقال گونی‌ها به اتاق کشت، بذرزنی یا تلقیح انجام می‌شود. جهت کشت، کیسه‌های نایلونی ۳۵×۹۰ سانتی‌متر و یا ۴۰×۸۰ سانتی‌متر (کیسه‌های خیاری) توصیه می‌شود. مقدار بذر مورد نیاز برای چنین کیسه‌هایی ۳۰۰ گرم توصیه می‌شود. روش کشت لایه به لایه قارچ بدین ترتیب است که یک لایه از کلش پاستوریزه شده را کف کیسه پلاستیکی (کیسه کشت) ریخته و پس از کمی فشردن، لایه نازکی از بذر را بر سطح کلش می‌پاشیم. سپس یک لایه دیگر کلش ریخته و بذر می‌پاشیم تا کیسه پر شود. در انتها کیسه‌ها را با نخ نایلونی محکم می‌بندیم و کیسه را با نخ نایلونی چهار بند می‌کنیم تا در صورت نیاز بتوان آن را آویزان کرد.

اطلاعات بیشتر در زمینه هزینه راه اندازی سالن تولید قارچ صدفی و طرح توجیهی تولید قارچ صدفی را می‌توانید در صفحه راه اندازی سالن تولید قارچ صدفی ملاحظه فرمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه تولید صنعتی قارچ و مراحل پرورش می‌توانید از طریق صفحه تماس با ما با قارچ آرین در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *